Dobry poród – dobry dotyk

Dobry poród – dobry dotyk, pod takim hasłem odbyły się w naszej Szkole kolejne warsztaty utrzymane w duchu rodzicielstwa bliskości. Tym razem przewagę audytorium stanowiły świeżo upieczone mamy wraz ze swoimi maluchami – brawo młode mamy, jesteście świetnym przykładem na to, że karmiąca naturalnie kobieta z dzieckiem nie jest „uwiązana” ani w żaden sposób ograniczona obecnością dziecka czy sposobem karmienia, może aktywnie spędzać czas i dążyć do samorozwoju. Tak trzymać!

Okres krytyczny

Tematyka warsztatów była skoncentrowana na krytycznym momencie w życiu człowieka, który ma olbrzymi wpływ na rozpoczęcie życia po „tej” stronie brzucha, mianowicie na kontakcie skóra do skóry (STS, skin to skin), odbywającym się natychmiast po urodzeniu. Czy wiecie, że tzw. „okres krytyczny” to w psychologii przełomowy moment, kiedy dochodzi do wdrukowania wzorców rozwojowych? Może mieć wpływ nie tylko na najbliższe godziny i dni, ale nawet na pierwsze lata życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby kontakt STS rozpocząć natychmiast po urodzeniu, aby trwał minimum jedną godzinę oraz aby w czasie jego trwania nastąpiła próba przystawienia noworodka do piersi.

Jednak zalecenia WHO to tylko jeden z argumentów, dla których warto zadbać o dobry pierwszy dotyk, którym powitamy nasze dziecko. Kontakt skóra do skóry sprzyja budowaniu relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa, pomaga rozpocząć karmienie piersią, prowadzi do wyrzutu oksytocyny i prolaktyny, a także adaptuje maluszka florą bakteryjną matki.

Założenia a realia w szpitalu

Choć o dobroczynnym wpływie pierwszego dobrego dotyku wiedzą zarówno mamy, jak i personel szpitala, nie zawsze organizacja życia na oddziale pozwala na dopełnienie tego wspaniałego momentu powitania dziecka na świecie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najlepiej przygotować się do porodu i zwiększyć swoje szanse na pierwszy kontakt. Jak to zrobić? Na pewno kontaktowi STS sprzyjają niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego. Brak odurzenia środkami przeciwbólowymi pozwala zachować świadomość pierwszych chwil oraz kontrolę nad biegiem wydarzeń. Kolejna sprawa – scenariusz porodu, wybór szpitala i obecność bliskiej osoby.

Przygotujcie się jak najlepiej na moment powitania dziecka i zaplanujcie tę chwilę, bo to najważniejsze wydarzenie w życiu maleństwa w jego pierwszym dniu życia!

Data publikacji: 2014-06-25

Blog