Szkoła rodzenia - kiedy zapisać się na zajęcia?

szkoła rodzenia - kiedy zapisać się na zajęcia?

Większość przyszłych rodziców, którzy zdecydowali się zapisać do szkoły rodzenia zastanawia się kiedy rozpocząć zajęcia. Czy lepiej jest zapisać się na zajęcia na początku ciąży, czy może poczekać do ostatnich tygodni przed porodem? Otóż najlepiej jest rozpocząć kurs rodzenia około 21 tygodnia ciąży, czyli na początku drugiej połowy ciąży.

Dlaczego właśnie wtedy? Jest to czas, w którym zmiany w ciele przyszłej mamy, a także płodu są już znaczące. Z drugiej strony do rozwiązania pozostało jeszcze trochę czasu, zatem można ze spokojem przygotować się do porodu.

Na zajęciach szkoły rodzenia zostają poruszane tematy obejmujące przebieg ciąży, przygotowanie do porodu, sam poród i okres połogu, a także opieka nad maleństwem już po powrocie do domu. Uczestnicząc w kursie dowiesz się jakie badania powinny być już zrobione, a jakie należy jeszcze wykonać. Okolice 21. tygodnia to idealny czas, aby nadrobić ewentualne zaległości w tej kwestii, a także rozwiać rosnące właśnie obawy związane z ciążą i porodem.

Niektóre szkoły rodzenia oferują również dodatkowe zajęcia. Również Szkoła Rodzenia BAMBINO posiada takie usługi. Dla uczestniczek kursów rodzenia są one bezpłatne, a należą do nich:

Wspomniane masaże prenatalne mogą zniwelować dokuczliwe dolegliwości, które zaczynają się nasilać mniej więcej od tego okresu ciąży. Natomiast ćwiczenia fizyczne pomogą pozostać w dobrej formie, co bardzo pozytywnie wpływa na przebieg porodu. Należy jednak pamiętać, aby skonsultować się prędzej ze swoim lekarzem w celu sprawdzenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ćwiczeń i wykonywania masażu. Lekarz powinien także wystawić odpowiednie zaświadczenie, które jest wymagane przez fizjoterapeutów.

Wiele kobiet zapomina o prawidłowej diecie. Jednak nie chodzi tutaj o dietę mającą na celu zmniejszenie zbędnej ilości kilogramów ;) Dietetyk powinien objaśnić jak prawidłowo odżywiać sie w ciąży, a także podczas karmienia. Dobre odżywanie pozytywnie wpływa na organizm ciężarnej, a także na pokarm dla maleństwa.

Inne ważne kwestie

Wszyscy kojarzą sceny z filmów, gdzie na porodówce słychać sławne "przyj" :) Na kursie rodzenia ten temat także będzie poruszany. Przed porodem należy się także nauczyć prawidłowego oddychania, a także masażu.

Dobra szkoła rodzenia powinna także zaznajomić przyszłych rodziców z kwestiami "okołoporodowymi". Doradzimy jaki szpital wybrać do porodu i jakie są realia. Często pomocna okazuje się pomoc doświadczonej położnej w przygotowaniu wyprawki dla dziecka.

Opieka położnej

Jeżeli wydarzy się coś niepokojącego, nie ma powodu, aby się przedwcześnie zamartwiać - ciężarna jest pod całodobową opieką telefoniczną swojej położnej. Często taka szybka rozmowa telefoniczna uspokaja rodziców, albo pozwoli szybko zadziałać, gdy faktycznie zdarzyło się coś poważnego.

Na koniec niespodzianka dla przyszłej mamy - w naszej szkole rodzenia regularnie będziesz mogła słuchać bicia serca swojego dziecka. Zupełnie za darmo!

Data publikacji: 2013-10-20

Archiwum